Není lepší druh dovolené

Není lepší druh dovolené

Říká ve svém rozhovoru Lucie Minářová, která nám níže krásně popsala, jak se dostala ke cvičení a také jaký bude pobyt Be Fit Srí Lanka.

Ahoj Lucko, na tvém webu https://www.luciemin.com/ uvádíš že jsi „markeťačka, crossfiterka, vzpěračka, trenérka, influencerka, blogerka a youtuberka.“ Tak se tě hned na úvod zeptám, v jaké roli se cítíš nejlépe?

Ahoj všichni! Já bych asi odpověděla tak, že nejlíp se cítím v roli toho být sama sebou. Určitě totiž nejsem jednou z těchto “nálepek”, ale spíš jejich kombinací. Nejlíp se cítím, když vím, že moje tvorba a mé činnosti motivují a pomáhají žít lidem lepší a zdravější život plný pohybu. Ať už je to prostřednictvím mého projektu jedunavýkon, mým podcastem, Instagramem, videi nebo osobně.

Můžeš nám prozradit, jak jsi se dostala k trénování?

Asi od šesti let jsem dělala aerobik a od svých šestnácti ho začala i trénovat menší děti. Už v tom věku mě hrozně bavilo někoho něco učit, motivovat k pohybu, s někým makat na jednom cílu. Když jsem na vysoké škole z týmu odešla, nějakou dobu jsem se hledala, než jsem ve svých necelých 22 letech našla crossfit, ve kterém jsem brzy začala i závodit. Jednoduše jsem vždycky byla dost cílevědomá a soutěživá 😀 Uteklo pár let, já objela hromadu závodů v Česku i po Evropě a nabídli mi pár lekcí pro začátečníky v mém tehdejším home gymu v Brně, protože viděli, jak moc pro ten sport zapálená jsem. Jelikož jsem už s trénováním (i když v jiném sportu) měla pár let zkušeností, propadla jsem tomu docela rychle. Lidi se mě začali ptát na osobní tréninky, tréninkové plány a tak jsem se tomu začala při práci trošku věnovat. Udělala si nějaké kurzy, navštívila semináře a neustále se v rámci trénování snažím posouvat. Nyní je to víceméně moje hlavní pracovní náplň.

Co, pro tebe znamená aktivní životní styl a celkově sport a pohyb?

Podle mě je to pro mě víceméně všechno, celý můj život. Nechci, aby to znělo nějak extrémisticky, ale myslím si, že to, že žiju zdravě a aktivně, ovlivňuje nejen to, jak se cítím já, ale jak funguji v rámci práce, osobního rozvoje i osobního života. Neustále mě to učí pracovat na svých slabinách, na svých cílech, učí mě to disciplíně, trpělivosti, komunikaci a cílevědomosti.

Máš kromě cvičení ještě nějaké sportovní aktivity, nebo se soustředíš výhradně na cvičení?

Já jsem příšerný živel 😀 Pokud je cvičením myšleno chození do fitka a cvičení podle mého tréninkového plánu, určitě bych mohla nadiktovat hromadu dalších sportů, které miluju. Spíš by bylo těžké najít něco, co by mě nebavilo. Ráda běhám, plavu, hrozně jsem si v posledním roce zamilovala surfování (děkuju, SurfTripe:D), v zimě jezdím na běžkách, chodím na výlety po horách, v létě jezdíme na kole, na kolečkových bruslích a hrozně mě baví i jóga. Pro mě není aktivní životní styl jen crossfit, fitness a vzpírání. Pro mě je to takový komplexní balíček všeho, díky čemu se cítím super a budu (snad) i ve svých sedmdesáti.

Ve světě fitness a cvičení jsou neustále nové trendy, je něco, čeho se i přesto držíš a co je podle tebe úplný základ?

Pro mě jsou to určitě vědecky podložené informace a výzkumy. Je lehké nechat se strhnout nějakým trendem, především v době, kdy se na nás řítí ze všech stran. Internet, časopisy, televize, Instagram, Youtube a mohla bych pokračovat. Proto je pro mě základ, když nějaký trend přijde, zjsitit si, jaký má scientific background, jak moc se tomu dá věřit a pokud ano, tak si to ráda nejdříve vyzkouším na vlastní tělo, než to třeba doporučím klientům. Je třeba ale říct, že ne moc často se stává, že bych se nechala trendy strhnout, spíš už mám za ty roky vyzkoušené věci, které fungovaly ať už mě osobně, tak mým klientům a to se snažím mít jako základ všeho a čas od času do toho pro variabilitu třeba přidám nějakou novinku.

I přes spousty různých možností cvičení a zdravého životního stylu je pro mnohé obtížné začít a „opustit“ svůj ne příliš zdravý stereotyp. Dokážeš říct, z tvých zkušeností, co je na úplném začátku nejdůležitější?

Nejít do extrémů a mít ty správné informace. To je podle mě ta nejčastější chyba, kterou lidi dělají a i já sama jsem si tím prošla. Dvoufázové tréninky pět dní v týdnu, velice stritní a omezená strava. Ono se ani není čemu divit, protože ten tlak médií a dezinformace jsou opravdu velké téma. Tam si přečeteme, že sacharidy po 17. hodině se ukládají do tuků, tam zase, že plnotučné výrobky jsou jistá smrt. Že po avokádu se hubne a že nejlepší dieta je keto/paleo/lowfat. Na internetu nám chtějí prodat tabletky na zázračné hubnutí nebo odtučňovací zábaly. Lidi musí pochopit, že progress si nekoupí, ale musí na něm pracovat. Nic není zadarmo. Zároveň to ale nemusí být žádná extrémní změna, ani nemusí ze dne na den přestat jíst vše, co mají rádi. Stačí mít maličko přehled o tom, co do těla dostáváme, mít kontrolu nad svými porcemi, dělat v rámci jídla chytřejší rozhodování, přidat pohyb, který nás bude bavit – ať už je to chůze, plavání, běh, fitko, nebo třeba zumba! Podle mě by stavebním kamenem mělo být buď samostudium informací, nebo si na najít dobrého trenéra, který vás základy ať už cvičení, nebo zdravé stravy provede.

Cvičení a aktivní životní styl je dnes stále více a více populární, myslíš že to sebou nese i nějaká negativa?

Určitě to bude právě to, o čem jsem psala v předchozí otázce. To, že o tom ví moc dobře i hromada firem a budou se snažit na tomto trendu svést. Prodat nám hromady nesmyslů, které nejsou vůbec potřeba. Na každou druhou potravinu napsat “proteinový/raw/vegan/zdravý” atd., přes reklamy nám tlačit veškeré ty doplňky a akční nabídky. Každý druhý je nyní trenér, v čemž vidím taky velké úskalí. V tomto je určitě hrozně důležitá ta edukace – běžné populace i trenérů. Plus taky to, že lidi mají rádi extrémy. Buď všechno, nebo nic. Často si pak těmito extrémy mohou spíše ubližovat, než budovat zdravější tělo.

Nyní přejdeme tvému spojení se Surf-tripem, můžeš nám prozradit, jak tato spolupráce vznikla?

Surfování pro mě bylo vždycky obrovským snem. Jelikož jsem i docela velký cestovatel, hrozně mě SurfTrip vždycky lákal. Sama jsem dva roky po sobě už pořádala aktivní dovolené v Chorvatsku, proto mě napadlo, proč tyto dvě věci nespojit. Spojila jsem se s Otíkem a Leňou, dali jsme hlavy dohromady a vzešel z toho nápad Be Fit Srí Lanka. Já si zajela vyzkoušet atmosféru SurfTripu do Hossegoru, na Lanzarote a v prosinci i na Bali, abych tušila, do čeho půjdu a že se mám já i lidi an co těšit. 

Už si byla na Srí Lance, řekni nám, proč byla zvolena právě tato destinace?

Nebyla, nikdy. Možná i proto jsme ji zvolili! Velkým faktorem určitě ale byl samotný Sea You House a prostory přizpůsobené k možnosti ve více lidech trénovat na krásném místě. Tohle vlastně byla spíš volba ze strany SurfTripu, než že bych si vybírala. Ale jsem s ní nejvíc spokojená!

Počítám, že účastníci Be Fit Srí Lanka dostanou během pobytu do těla. Jaké lekce na Srí Lance povedeš a proč jsi si vybrala právě tento typ cvičení?

Účastníci se můžou těšit na funkční tréninky s prvky crossfitu. Budeme hodně cvičit s vlastní vahou, ale také s náčiním. Některé lekce budou zaměřené na rozvoj síly, jiné na rozvoj kondice, věnovat se budeme i velice důležitému středu těla a nějaké té gymnastice formou stojek a dalších věcí.

Na co bys pozvala zájemce a co se můžou těšit účastníci, kteří se s námi vydají v březnu a dubnu na Srí Lanku?

Na VŠECHNOOO! Bude to naprosto parádní, protože podle mě není lepší druh dovolené, než když se spojí sport, výlety, krásná pláž, surfování, parádní parta, úžasné ubytování, kvalitní jídlo a nádherné západy Slunce. Hlavně se nikdo nebojte vyrazit sami! Už teď vím o hromadě slečen, co budou na Be Fit cestovat samy a rozhodně tam samy nebudou. Hrozně se na celý duben těším!

Lucko, moc děkuji za super rozhovor.

>>>I ty se můžeš přihlásit na aktivní dovolenou plnou cvičení, výletu a poznávání autentické Srí Lanky!<<<

Není lepší druh dovolené - pobyt s jógou

Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli